Chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu czytał gazetę lub książkę. Jednak raczej mało kto zastanawia się nad tym ile czasu musiał poświęcić na to osoba, która to napisała.
O ile w przypadku gazety jest to bardziej naturalne, ponieważ pisze się tam artykuły, które tworzone są na bazie aktualnych wydarzeń, o tyle w przypadku książki trzeba spędzić nad tym więcej czasu i przede wszystkim mieć większe umiejętności, a na pewno inne niż taki redaktor w gazecie.
Jak sprawdzić czy nadajemy się do pisania książek?
Jak już zapewne wiadomo artykuły mamy w gazetach, a książki w wielu przypadkach znajdują się w takich miejscach jak biblioteka czy księgarnia. Jednak oczywiście nie będzie to zaraz po wydaniu książki, bo bez wątpienia musi minąć trochę czasu, a ponadto nie każda książka będzie nadawać się do umieszczeniach w takich miejscach – można powiedzieć, że na to trzeba sobie zasłużyć. Jeśli zatem w ogóle zamierzamy pisać książkę to przede wszystkim musimy być pewni, że posiadamy do tego odpowiednie predyspozycje. Jak się upewnić? Na pewno nie jest to proste, a najlepszym rozwiązaniem będzie chyba po prostu próbowanie swoich sił, jeśli chodzi o pisanie. Gdyby tak porównać pisanie książki do pisania artykułów w gazecie to w rzeczywistości są to dwie różne rzeczy. Ja już wcześniej było wspomniane artykuły pisze się na podstawie aktualnych wydarzeń, a książka tak naprawdę jest zazwyczaj w całości wymyślana samemu.
Pisanie książek – kiedyś, a dziś
Warto dodać, że pisanie książek w dzisiejszych czasach wygląda zdecydowanie inaczej niż kiedyś – dawniej odbywało się to przy pomocy maszyn, a dzisiaj na klawiaturze komputera. Dzisiaj raczej mało kto wyobraża sobie pisać cokolwiek na maszynie, nie wspominając już o książce. Jeśli jesteśmy już na to zdecydowani to często jest tak, że przy pisaniu książki ktoś nam pomaga. Ma to na celu wyłapać nasze ewentualne błędy i sprawić, że będzie nam po prostu łatwiej. Oczywiście istnieje taka możliwość, że będziemy to robić całkowicie samemu, jednak w zdecydowanej większości przypadków jest to po prostu niemożliwe. Dlaczego? Nawet, jeśli uda się nad napisać taką książkę całkowicie samemu to i tak i tak będziemy potrzebowali pomocy przy jej wydaniu. Przecież raczej nie poradzimy sobie z tym sami, aby trafiła ona do wydawnictwa czy drukarni, aby w późniejszym czasie trafić do wcześniej już wspomnianej księgarni. Zatem jak widać taka pomoc jest nam w zasadzie niezbędna.
Warto sprawdzać błędy
Dodatkowo warto jeszcze dodać, że ktoś powinien sprawdzić nam naszą książkę pod kątem błędów. Oczywiście nikt z góry nie zakłada, że one tam w ogóle są, ale na pewno dla pewności zdecydowanie lepiej gdyby tak właśnie się stało – w końcu książka ma być czytana przez wielu ludzi. Kto to za nas zrobi? Może zająć się tym korektor, czyli osoba, która na co dzień sprawdza właśnie takie błędy. Nie da się ukryć, że nawet artykuły muszą być zawsze weryfikowane w taki sposób, aby ludziom się je lepiej czytało i przede wszystkim dlatego, aby redakcja nie otrzymywała skarg od czytelników pod swoim adresem. Powinniśmy być świadomi, że jeśli chcemy oddać naszą książkę do sprawdzenia to takie usługi będą płatne. Jednak z drugiej strony zdecydowanie lepiej jest zapłacić, a mieć pewność, że wszystko będzie w porządku i tak jak należy. Trzeba jeszcze raz dodać, że cel jest taki, aby nasze dzieło czytało jak najwięcej ludzi więc wszystko musi być przygotowane praktycznie idealne.
Ile to kosztuje?
Powiedzmy sobie jeszcze o tym ile kosztuje taka korekta. W rzeczywistości na to pytanie raczej trudno jest znaleźć jednoznaczną odpowiedź, ponieważ cena tak naprawdę uzależniona jest od wielu czynników. Pierwszym i absolutnie podstawowym jest objętość naszej książki. Logiczne jest to, że im taka książka będzie miała więcej stron, tym więcej zapłacimy za taką usługę. Kolejny czynnik to na pewno ilość rzeczy, które dana osoba musi w niej zmienić czy poprawić – tutaj również jest zasada, że im jest tego więcej, tym cena będzie wyższa. Dodatkowo na cenę może jeszcze mieć wpływ doświadczenie danej osoby w tym co robi. Jeśli chodzi z kolei o wydrukowanie naszej książki to jest to raczej kwestia do ustalenia indywidualnie z księgarnią – czasami jest tak, że cena jest nieco obniżana w zależności od ilości, ale w wielu przypadkach takich obniżek po prostu nie ma.
Podsumowując, jeśli jesteśmy redaktorem to zanim dostaliśmy się do tego miejsca to na pewno przeszliśmy długą drogę przez studia i różnego rodzaju kursy zanim zaczęliśmy pracować, a jeśli chcemy pisać swoją własną książkę to tak naprawdę nie jest nam potrzebne żadne doświadczenia, a jedynie chęci czy odpowiedni talent. Wbrew pozorom ani praca redaktora ani napisanie książki nie są wcale takie łatwe. I w jednym i drugim przypadku trzeba wykazać się sporym zaangażowaniem. Różnica jest także w tym, że jako redaktor na tym zarabiamy, a książka ma bardziej na celu podzielenie się z innymi naszymi poglądami czy jakąś konkretną, ciekawą historią wartą uwagi.